Häid pühi ja head konkurentsi!

Nii, ja nüüd saavad kirja kõik suuremad tegemised, rõõmud ja mured. Mis oli ja mis on.
Alustuseks päris algus. Novembris sai täis aasta,mil tuli idee hakata tegelema kiigendusega ja luua selline märk nagu Byel.
Päris esimesed sammud sai astutud täpselt 50.- euro suuruse finantstagalaga. Selle eest sai ostetud esimesed kangad, nöörid, puit. Lisaks sai ka koheselt otsitud fotograaf, kes tegi päris esimesed tootepildid. Suure uhkuse ja enesekindlusega tundus,et Byel on ainuke ja esimene taoliste kiikede tegija Eestis. Sai läbi googeldatud kõik nurgatagused ja näha oli vaid tühjus. Umbes paar nädalat, peale kogu ettevõtmise avalikustamist, ühel toredal FB lehel viibimise päeval, blinkis ees Kiigik. Vaatasin häbenedes, kui ilusad võivad taolised kiiged ikka olla. Enesekindlus vajus kuhugi põlvekõrgusele. Aga sellest hoolimata jätkasin oma teemat ning arenesin edasi.
Ainuisikuliselt valmis logo, esimesed tooted, FB leht, koduleht ja ka kogu stoori.
Esimesed müügid käisid FIE alt. Pea kogu sissetulek läks otseselt või kaudselt investeerimisele. Oi-oi kui paljud vaatasid ,et mis asi see veel on ja kas tõesti on keegi nõus sellist asja ostma ja veel sellise summa eest. Sisetunne ja justnimelt ka tõestamise vajadus lükkas aga rohkem pingutama.
Kuigi algsed tooted, nagu praegused põhitootedki , olid väga lihtsa ja stiilipuhta disainiga, sai pakutud ka natuke pitsi ja satsi ,mida kliendid soovisid. Kogu aja vältel hoidsin viisakalt vahet Kiigiku ja enda toodete väljanägemisel. Kiigik nägi vaeva,et jõuda sinna kus ta praegu on ja mis õigusega võtan mina selle ära ja ehin end võõraste....kiikedega?
Läks mööda mõned kuud ,kui ühes grupis ilmus pilt täielikust Byel originaalloomingust ,mida esitleti kui oma vaimusünnitist. Muidugi oli õigustajate grupp suur ,teadmata ,mismoodi,kus ja kellejuures idee saadi. Õnneks oli isik omavahelisel arutelul lõpuks nõus omaks võtma kopeerimise ja kustutas postituse.
Hetk enne sellist pisikest draamat oli veel üks möll, mis oli seotud kingitusega. Sellest aga pikemalt ei soovi rääkida.
Jälle oli tuju null, sest Byel oli ju minu pisike beebi ja selleks ,et beebi suureks kasvaks, tuli palju-palju investeerida nii rahaliselt kui ajaliselt. Nõndanimetatud liugulaskjad aga ajasid lihtsalt marru.
Egas midagi, punnitame siis edasi ja lihtsalt kogu see sapp tuleb alla neelata.

Eesmärgiks sai võetud kooskõlastada ja teha toodetele CE markeering. See oli suur unistus ja veel suurem vaev. Kokku oli 6 erinevat mudelit, millele dokumentatsioon, katsed ja kogu vajalik markeering teha tuli. Kokku sai nimetatud eesmärgi nimel töötatud järjepidevalt pool aastat. Igale tootele(värvierinevus võib olla aga tekstuuril ja koostisel mitte) tuleb teha erialdi katsed ja eraldi dokumentatsioon. Vastasel juhul ei ole tegemist kontrollitud tootega. Kui ühel on lipsuke aga teisel pole, siis tuleb ikkagi teha kõik eraldi ja uuesti.
Lõpuks, oli see aeg käes. Tegin postituse Instagrami, Facebooki ja kodulehelgi sai CE rasvaselt kirja pandud. Esimesena tuli postitus FB lehele ja vajutades "postita" , hakkas lõug ikka kergelt värisema ka. Kes mind vähegi tunnevad, teavad, et olen  võimetu nutma. Aga see hetk oli tõesti nii tähtis, sest see töö ja vaev oli meeletu.
Lühidalt ka CE-st. Selleks,et antud märgistus tootele kinnitada, tuleb teha rida katseid, järgida kõiki antud regulatsioonialas kehtestatud direktiive, nõudeid. Tootele tuleb koostada dokumentatsioon, deklaratsioon, kasutusjuhendid, koodid, numbrid, toote enda markeeringud jne. Ühe toote kohta ongi reaalselt justkui raamat.
CE sai välja kuulutatud mõni päev enne Tallinna Käsitöömessi, mis tegelikkuses oli tõupuhas laat. Sinna enam ei kipu aga jäägu see nagu on.
Antud messil oli kohal ka konkurent. Tegemist on konkurendiga ,kes ei tunne mitte mingisugust viisakust ega austust teiste inimeste töö suhtes. Iga lause, disain, postitus- you name it, kõik saab järgi tehtud. Ja nagu selgus, on ka temal üle öö tekkinud CE markeering.
Teate, korraga oli nii viha, kurbus kui ka ahastus. Kuidas see võimalik on?
Kogusin julguse kokku ja mõtlesin,et räägime siis suud puhtaks. Nende väitel oli neil markeering juba enne ,kui nad hakkasid tooteid tegema. Samuti ei olevat nad eriti kuulnudki ei Byelist ega Kiigikust. Sest jah, ka Kiigik on nende suur inspiratsiooniallikas. Eelnevast lõigust saab selgelt järeldada, et antud markeeringut ei ole lihtsalt võimalik lisada enne kui kõik eelnev on tehtud ja selleks on vaja kõigepealt reaalset toodet. Imestusega küsiti:"Ja kas sul on igal tootel deklaratsioon?"   ?Päriselt?
Tunnid möödusid ja üleöine CE silt lõigati kõikidelt toodetelt kääridega maha. Miks?  Sest tegemist oli pettusega.
Nagu üks sama ala tegija ütles, margine värk.
Ma oleks pea liiva alla peitnud ja kusagil nurgas istunud aga oh ei.
Tegemist on ju niivõrd loomingulise asjaga ,et sõna otseses mõttes on siin miljon võimalust kuidas neid kiikesid teha. Ma ise küll ei tahaks kellegi vari olla.

Aga natuke ka siis aasta viimasest kuust ja uue aasta algusest. Tegemist oli väga raske ja töise kuuga. Tööpäevad olid 18-20 tundi ööpäevas ja ilma abita poleks paljudki oma tellimusi jõuluks kätte saanud. Kiitused Itellale,  kelle jaoks ei ole jõulud iga aastane üllatus ja osatakse valmis olla.

Uuel aastal avame pisikese vastuvõtu ruumi, kus saab ise tulla, katsuda ja planeerida oma unistuste kiik.  Samuti on tulemas mõned uued lisad (millele juba on jälle jäljendused järgi tulnud :D ) ja mõndagi veel.
Kindlasti mediteerime end uhkust tundma, et saame olla kellegi muusaks. Peace!Toredat kiikumist pisikestele ja kergemat selga emmedele-issidele!


God Jul!

Eelmine
Castingcall ⭐️

Vastused puuduvad

Email again: